Nad Wschową góruje potężna wieża najstarszej świątyni – kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Z patronką wiąże się również niemiecka nazwa miasta - Fraustadt, czyli Miasto Pani.
We wnętrzu świątyni zachowały się stare średniowieczne relikty – jest to sieciowe sklepienie nad prezbiterium. Można tu też podziwiać barokowe wyposażenie i wystrój. Współczesny piękny obraz fary to efekt działań jezuitów sprowadzonych do Wschowy w 1720 roku i wybitnego włoskiego architekta Pompeo Ferrari.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a także medalion z wizerunkiem drugiego patrona świątyni – św. Stanisława Biskupa. Jest tu także sześć ołtarzy bocznych z XVIII wieku. Kościół ma trzy nawy – główną i dwie boczne.
Kiedy znajdziesz się w farze, stań na środku kościoła, unieś wysoko głowę i podziwiaj wspaniałe barokowe polichromie. Jest tam przedstawienie Trójcy Świętej w otoczeniu archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Zobaczysz też inne ważne postaci: czterech świętych Ojców Kościoła i czterech ewangelistów. W nawach bocznych namalowano sceny z życia Marii i Jezusa.
Ciekawostki królewskie...
Najważniejszym wydarzeniem, jakie odbyło się w kościele farnym był ślub Kazimierza Wielkiego z księżniczką żagańską Jadwigą w 1365 roku. Niestety jeszcze mnie wtedy we Wschowie nie było... ;)
Za to pamiętam, jak modlili się tutaj podczas swych wizyt królowie August II Mocny i August III. Ci wyjątkowi goście wchodzili do kościoła osobnym wejściem. Ślad po królewskiej bramie możesz znaleźć do dziś na wschodniej ścianie od strony rynku.
Ciekawostki mieszczańskie...
W dawnych czasach miasto narażone było na liczne wielkie pożary. Były to prawdziwe katastrofy, które dotykały mieszczan niszcząc domy, a także inne ważne budowle. Kościół farny spłonął w 1435 roku, a także w największym pożarze miasta – w roku 1529. Odbudowa trwała długo, ale z pomocą licznych fundacji i mieszkańców Wschowy zaowocowała kościołem o najwyższej, na tamten czas, wieży w Wielkopolsce :)
Czy wiesz, dlaczego w dawnych miastach tak często zdarzały się pożary? I dlaczego ogień szybko się rozprzestrzeniał?
Osiemnastowieczna panorama Wschowy znajduje się w południowej nawie kościoła. Możesz na niej odnaleźć nieistniejącą już Bramę Głogowską.