Wschowa to miasto o zachowanym średniowiecznym założeniu urbanistycznym, które sięga połowy XIII wieku. Mistrzowie ówczesnego budownictwa postawili budynki tak, aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne, co jak się domyślacie, było bardzo ważne w czasach przed elektrycznością.
Jedna z dawnych nazw miasta, która pojawiła się w trzynastowiecznym dokumencie śląskich książąt, brzmi Veschow. Badacze, tacy jak znany kronikarz Józef Joneman, tę i polską nazwę wywodzą od słowa schować i od faktu, że w razie niebezpieczeństwa ludność mogła skryć się za murami grodu otoczonego fosą i wałem ziemnym. Do dziś możemy obejść mury obronne – ich najstarszy fragment zachował się przy dawnym zamku starościńskim. Do miasta prowadziły dwie bramy: Polska i Głogowska, a także Wielka Furta Kościelna przy kościele farnym i tzw. Błędna Brama przy zamku.
Ciekawostki królewskie...
Kazimierz Wielki w 1343 roku przyłączył Wschowę do Królestwa Polskiego. Każde dziecko i każdy lew wie, że z panowaniem tego króla łączy się powiedzenie: Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. We Wschowie oznaczało to, że w miejsce drewniano-ziemnych umocnień zaczęto stawiać mury obronne z kamieni i cegieł. Od tego czasu królowie często obdarzali Wschowę przywilejami związanymi z rozbudową i wzmacnianiem murów.