Powiat wschowski to ciekawa kraina, która łączy ze sobą historyczną Wielkopolskę i Śląsk. Charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem i bogatym dziedzictwem kulturowym. Mówiąc prościej - jest tu dużo atrakcji turystycznych: jeziora, piękne lasy i cenne zabytki. Mówi się, że to tereny pogranicza – dawniej stykały się tu i przenikały kultury i religie. Ludzie mówili różnymi językami. Przebiegały tędy główne trakty łączące południe z północą. Turysta napotka tu ślady przeszłości związane z różnorodnością kulturową.
Przez powiat wschowski przebiega odcinek Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba. Prowadzi ona do Hiszpanii, do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Szlak oznaczony jest tu symbolem białej muszli z wpisanym w nią czerwonym krzyżem. Na trasie, prowadzącej wśród pól i wiosek, pielgrzymi mogą zobaczyć wyjątkowe zabytki sakralne i świeckie.
Przyrodniczo krajobraz powiatu jest bardzo zróżnicowany. Znajdziesz tu jeziora, rzeki, strumienie, wzgórza, wydmy, a także rozległe lasy, pola i łąki.
Wyspa Tuczno na Jeziorze Sławskim nazwana tak została na pamiątkę dawnej, prawie 1000-letniej, nazwy jeziora. Dziś to dzika kraina porośnięta olchami i krzewami czarnego bzu, jednak dawno temu znajdowała się na niej słowiańska osada.
Siedziba Starostwa Powiatowego we Wschowie przy pl. Kosynierów to budynek z historią. Powstał ok. 1901 roku jako siedziba 3 Batalionu 3 Poznańskiego Pułku Piechoty nr 58. Później mieściła się tam, między innymi, szkoła żandarmerii. Koszary zostały ostrzelane podczas wypadu wojsk polskich na Wschowę 2 września 1939 roku.
Polecamy przewodnik po powiecie wschowskim wydany przez Starostwo Powiatowe we Wschowie, a opracowany przez Muzeum Ziemi Wschowskiej. Można go nabyć, między innymi, w muzealnych sklepikach :)